Sık Sorulan Sorular | WEB AJANS V4+

SSS

SIK SORULAN SORULAR

Profesyonel Web Tasarım Nedir?

Profesyonel web tasarım kurumsal çalışmalarımızı, kreatif web tasarım yapmayı ve güveni en önemli prensiplerimiz olarak önümüze koymuş durumda yürütmekteyiz. Özgün çalışmanın, güvenilir bir iş teslim etmenin ne anlama geldiğinin bilincinde olarak sizlere bu konudaki referanslarımızı tereddütsüz bir şekilde sunmaktan gurur duyuyoruz.

Profesyonel web tasarım alanındaki özgünlük ve kalite, ancak yeniliklere ayak uydurabilmenin ve kreatif bir çalışmanın getirisi olabilir. Bu sektör içerisinde son zamanlarda oluşan yenilikler arasında sayabileceğimiz HTML5 ve CSS3 gibi farklı trendlerin sitenize uygulanması, mobil uyumlu (responsive) web tasarım, kuşkusuz trafik artışına ve müşteri sadakatine de etki edecek, aynı alanda rekabet halinde olduğunuz web sitelerden çok daha önde yer alabilmenizi sağlayacaktır.

Web Tasarım Faydaları

Web tasarım, ileri teknolojinin en önemli yeniliklerinden olan internetin görünen yüzünün oluşturulmasıdır. İnternet, web tasarımı sayesinde bilgilendirme ve paylaşmanın en etkin vasıtalarından birisi olmayı başarmıştır. Web tasarım, internetin fonksiyonel kullanımı için kullanıcıyı karşılayan dış yüzü, yani görünen yüzüdür. Web tasarım, kullanıcının internet ile ilk temasa geçtiği bölümü, internetin görünen yüzünü oluşturur ve kullanıcı bu sayede internetin işlevsel yönünden faydalanmaya başlar. Bununla beraber web tasarım estetik düzeyde, kullanıcı veya müşteri karşısındaki ilk izlenim için çok önemlidir. Bu sebeplerle, ileri teknolojinin avantajı olarak ulaşımı ve size ulaşılmasının etkin ve ucuz yolunu temin eden internet için, kulllanıcı ile iletişim konusunda web tasarımın büyük bir rolü vardır.

Web sayfaları metin, video ses kaydı ve fotoğraf gibi işitsel ve gösel araçların kullanımıyla oluşan parçaların barındığı bir yapıdır. İnternet ise, web sayfalarının kendinde bir araya toplanmasıyla bütünleşmiş bir oluşumdur.

Web Tasarımın Belli Başlı Yararları

– Google arama motoruna uyarlanan web sitesi sayesinde iş potansiyeliniz artar.

– Görseli kaliteli, işinizi net anlatan yeni bir web çalışması kurumsal algınızı güçlendirir.

– Yeni teknoloji responsive tasarım sayesinde, web siteniz mobil telefonlarda ve tabletlerde hızlı bir şekilde ölçeklenerek, kullanıcının yorulmadan hızlı bir şekilde erişim sağlamasına yardımcı olur.

– Ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını kolay ve hızlı bir şekilde sunabilirsiniz.

– 7 Gün 24 Saat reklamınızı yapacak sınırsız bir reklam aracıdır.

– Potansiyel müşteriler size kolaylıkla ulaşır.

– Dünyanın her kesminden iş potansiyeli sahibi olabilirsiniz.

– Görseli iyi dizayn edilmiş bir web sitesi, ürün ve hizmetlerinizi satın almak isteyen müşterilerinizde güven algısı oluşturur.

– Müşterilerinizin kolay ulaşmasını istediğiniz belge veya diğer materyalleri, web sayfanızda yayınlayarak onlara büyük bir kolaylık sağlayabilirsiniz.

– Kullanışlı bir yönetim paneliyle, bir ikinci kişiye ihtiyacınız kalmadan konya web tasarım resim, yazı, ürün gibi içerik düzenlemelerini kendiniz yapabilirsiniz.

– Müşterinize satmakta olduğunuz herhangi bir ürün veya hizmet için, her seferinde aynı konuları tekrar anlatmaktansa bir kere sitenize koyarak ilgili kişinin konuları kolayla öğrenmesini sağlarsınız.

Web sitenizde bir blog sayfası oluşturarak sektörle ilgili güncel makaleler paylaştığınızda “Nereden müşteri bulacağım?” kaygısına düşmezsiniz, çünkü webte ki güncel varlığınız sayesinde müşteri sizi kendiliğinden bulacaktır.

Web Tasarım Süreci

Web standartları; web sitesi içerisinde sunulan bilgilerin, çeşitli web sayfası görüntüleme cihazları tarafından, kullanıcıya gösterilmesine yardım eden bir takım yazılım teknolojileri toplamına denir. Web standartları sayesinde, sunulan bilgi elektronik ortamda web tarayıcıları tarafından görüntülenebilir hale geliyor. HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets) web dünyasının ana dilleridir.

Bu standartlar, web masterlara bir sayfanın nasıl kodlanması gerektiğini göstermenin yanı sıra internet tarayıcılarına, bir sayfanın kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğini söyleyen bir takım kuralları içinde barındırıyor. World Wide Web Consortium (W3C), Web ile ilgili tüm alanlarda araştırmaları yöneten ve standartları geliştiren ticari kurumlar ve eğitim kurumlarının konsorsiyumudur.

Birkaç yıl öncesine kadar internet ve web siteleri kullanılabilirlik açısından bazı ölçütlerde pek gelişmemiş durumdaydı. Şimdilerde ise insanların gündelik hayatında, en etkili ve güçlü yapıya sahip bir iletişim aracı olarak kalıcı bir yer edindi. Web ve internet sektöründeki bu gelişmeyi fark eden tüm firma, kurum ve şahıslar interneti kendileri için nasıl faydalı ve kazançlı bir şekilde kullanabilecekleri konusunda birtakım çalışmalar yapmaya başladılar.

Böyle bir gücün farkında olan birçok işletme ve birey, hiç vakit kaybetmeden bir web sitesi sahibi olmak için hemen web sitesi edinme çalışmalarına başladı. Nitekim bu konuda erken davranmış olanlar büyük bir servetin sahibi olmuşlardır. Profesyonel web tasarım; bir ürünün, hizmetin veya bir bireyin reklam ve tanıtımını yapmak üzere yahut toplumu eğitici ve öğretici çalışmalarla katkı sağlamak gayesiyle yapılacak olan interaktif çalışmaların tümünü karşılayan bir konsept olarak nitelendirelebilir.

Aşamalar

— Firmanın sektörü belirlenerek sattığı ürün veya hizmet araştırması yapılır.

– Google arama motorunda sektörüyle ilgili anahtar kelimelerdeki sıralaması analiz edilir.

– Hitap edilecek kitle belirlenir.

– Sektörle ilgili rakip firmalar ve uluslararası şirketlerin web sitesi çalışmaları incelenir.

– Web sitesinde kullanılacak resim, yazı, içerik, vs. gibi doneler toparlanır.

– Firmanın kullandığı hali hazırda bir alan adı yoksa (com, com.tr, net vs.) satın alınmasıyla ilgili danışmanlık hizmeti verilir.

– Firmanın sattığı ürün veya hizmete uygun örnek tasarımlar oluşturulup müşterinin beğenisine sunulur.

– Ortaya çıkan tasarımı müşteri onayladıktan sonra kullanacağımız teknoloji seçilir. Örneğin sitenin flash mı yoksa html mi olacağına; sitede veritabanı kullanılacaksa hangi veritabanı (acces, mysql, mssql, oracle), hangi programlama veya script dilinin (asp.net, php, asp, Java, Ajax, Javascript) kullanılacağına karar verilir.

– Resim halinde hazırlanmış tasarımı Css, Html kodlarına dökme aşamasında, sürekli müşteri ile irtibatta kalarak, müşterinin tam olarak isteği doğrultusunda bir çalışma yapılır.

– Css, html kodlaması biten web sitesi çalışmasının yazılım kodlamasına geçirilir ve müşterinin istediği doğrultuda, sitede yönetmek istediği her bölüme yazılım yapılarak, müşterinin istediği gibi bir çalışma meydana getirilir.

– Yazılım sürecinden sonra web çalışması test aşamasına geçilir. Site; browse (tarayıcı) testleri, hız testleri, kırık linklerin testleri, standartlara uygunluğunun testleri, ekran çözünürlüğü testleri vs. gerekli tüm testlere tabi tutulur.

– Kontrolleri bitirilen çalışma sonrasında güvenli bir sunucuda yayınlanarak, tüm arama motorlarına kayıtları yapılır.

– Sitenin admin paneli ve içerik yönetimi eğitimleri verildikten sonra çalışma şifreleriyle müşteriye teslim edilir

Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web standartları; web sitesi içerisinde sunulan bilgilerin, çeşitli web sayfası görüntüleme cihazları tarafından, kullanıcıya gösterilmesine yardım eden bir takım yazılım teknolojileri toplamına denir. Web standartları sayesinde, sunulan bilgi elektronik ortamda web tarayıcıları tarafından görüntülenebilir hale geliyor. HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets) web dünyasının ana dilleridir.

Bu standartlar, web masterlara bir sayfanın nasıl kodlanması gerektiğini göstermenin yanı sıra internet tarayıcılarına, bir sayfanın kullanıcıya nasıl görünmesi gerektiğini söyleyen bir takım kuralları içinde barındırıyor. World Wide Web Consortium (W3C), Web ile ilgili tüm alanlarda araştırmaları yöneten ve standartları geliştiren ticari kurumlar ve eğitim kurumlarının konsorsiyumudur.

-Erişim Hızı

Kullanıcı için bir web sitesinde en önemli şey, web sitesine erişimdir. Buna bağlı olarak erişim hızı da oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer bir kullanıcı siteye giriş yaptıktan sonra, site maksimum 10 saniye içinde açılmıyorsa, kullanıcı daha fazla beklemeden o siteyi kapatmaktadır.

-Kolay Erişim

Web sitesi içerikleri kullanıcı için hızlı ve kolay ulaşılabilir olmalıdır. Site içerisindeki yardımcı araç ve arama motorları sayesinde, kullanıcının istediği veriye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması sağlanmalıdır.

-Dikkatini Çekme

Kullanıcılar web sitesinde direkt bir bölüme giriş yapmadan önce siteyi gözden geçirirler ve dikkatini çeken alanlara doğru yönelirler. Bunun için site, kullanıcının dikkatini çekecek, etkileyici bölümlere sahip olmalıdır.

-Kişisel Bilgi Talebi

Bir web sitesinde zorunlu olmadığı sürece, kullanıcı kişisel bilgilerini vermeye mecbur edilmemelidir. Çünkü doğru yerde ve doğru zamanda istenmeyen kişisel bilgi, kullanıcıyı siteniz hakkında yanlış düşünmeye sevk edebilir.

-Tasarım ve Estetik

Kullanıcılar bir web sitesinde renklerin ahengine, içeriğin kalitesine, şekillerin ve şemaların birbirleriyle uyumuna dikkat ederler. Çünkü bunları profesyonelliğin belirtileri olarak görürler.

-İçerik

Web sitesindeki içeriğin kalitesi çok önemlidir. Kullanıcı öğrenmek istediği veya merak ettiği bilgileri bir web sitesinde buluyorsa, doğru yerde olduğunu düşünür ve sitede uzun süre kalmaya devam eder.

-Teknolijinin Uyumu

Profesyonel web tasarım yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de oluşturulan sitenin güncel teknoloji ile uyumudur. Bir web sitesi görüntülenirken, kullanılan teknolojinin uyumu ve kullanıcıya sıkıcı gelmemesi önemlidir. Örneğin sitede gereksiz bir yerde flash kullanılması, hiç olmayacak yerde pop – pop açması bunların bazılarına örnektir.

 

Web Tasarım Hedef nedir?

Web tasarımı yaptırmak ve sonucunda başarıya ulaşmak oldukça önemli. Sektörünüzün gerisinde kalmamanız için, sanal dünyadaki yerinizi almanız ve kurumsal vitrinlerinizin oluşturulması gerekir.

 

Başarılı bir web tasarım hizmeti ile:

Firmaların ve müşterilerinin arasındaki coğrafi uzaklığın bir önemi kalmayacaktır.

Müşteri firmanın sitesi sayesinde istediği ürüne, istediği yerden ulaşabilecektir.

Web Tasarımı yaptırmak firma için olumlu bir imaj oluşturacaktır.

Firmalar web tasarımı yaptırarak yenilik ve gelişmelerini müşterilerine bildirebilecek, kampanyalarını paylaşabileceklerdir.

Firmanın tanıtımı için basılı materyal şeklinde hazırlanan tanıtım araçlarına gerek kalmayacak ve firma tanıtım masraflarına yapılan ciddi bir maliyetten kurtulmuş olacaktır.

7/24 açık olması sayesinde e-ticaret çözümlemesi olan ve satış yapılan siteler gece gündüz kazandırmaya devam edecektir.

E-Ticaret çözümleri ile satış rakamları yukarılara çekilecektir.

Arama motorlarında bulunabilecek ve müşteri kazanabileceklerdir.

Google’da birinci sayfada çıkarak sektör rekabetine ortak olabilecekler.

Güven aşılayacaklar.

Satış ve pazarlama gelirleri artacak.

Profesyonellik göstergesi olarak algılanır.

Başarıya giden yolda anahtar olur.

Tasarım ve kodlama entegrasyonu kontrolü

Sayfa açılış hızı

İçeriğinde kullanılan materyal yapısı

İnternet tarayıcıları (browser) uyumu

Cihaz (smartphone, tablet) uyumu

Kodlama hata testleri

Retina ayarları (Yüksek çözünürlüklü cihaz uyumluluğu)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uygunluğu

Font, İcon Kullanımı veya CSS Sprite

W3C Testi (HTML5 Doğruluk Testleri)

SitemapXML ayarları

Güvenlik testleri Web sitesi içeriğinde kullanılan modüller, görseller, eklentiler vb. gibi yazılımların düzgün çalıştığının onayını almak için testlere yüksek oranda ihtiyaç vardır.

Yapılacak web sitesiyle, kurumun imajının daha yukarıya taşınması .

Web sitesinde kullanıcının kolay ulaşabileceği şekilde, ayrıntılı ürün ve hizmetleri sunmak.

İşletmemizin diğer kurum ve kuruluşlardan farklılığını göstermek.

Sektörümüzle ilgili hedef kullanıcılarımız hakkında veri toplamak.

İşletmemizin iş akışını ve çalışma sistemini anlatmak.

Bazı bilgi amaçlı siteler için kaynak oluşturmak. (Haber siteleri, bloglar, formlar)

Şirkete web sitesi aracılığıyla personel tedarik etmek.

Web sitesi aracılığıyla siteye kullanıcı çekerek ürün ve hizmetlerimizin daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamak.

İş akışımızda, kurum içinde ve dışında online iletişimi artırmak.

Web sitesi aracılığıyla online platformda işletmedeki iş yükünü hafifletmek.

Web Tasarım Destek

Web sitenizde yapacağınız değişikler için sizlere özel panel eğitimi ücretsiz verilir.

Web sitenizi, yönetim paneli eğitimi sonrası şifreleriyle teslim aldıktan sonra mesai saatleri içinde ücretsiz telefon ve mail desteğimiz devam etmektedir.

Sitenizi ilk teslim alışınızda, Outlook kurulumu ve mail imzanız ücretsiz oluşturulur.

Yıl içinde küçük değişiklikler (resim, yazı, adres, telefon numarası) ücretsizdir.

Web siteniz yayınlandıktan sonra müşterinin isteği doğrultusunda profesyonel seo hizmeti verilmektedir.

Google Optimizasyonu Nedir?

Son yıllarda sürekli kullanılır hale gelen özellikle artan rekabetle ihtiyaç haline gelen Seo yazılımı, birçok firma için önemli interaktif bir araç halini almıştır.

WEB TABANLI YAZILIM – SEO YAZILIMI(SEARCH ENGİNE OPTİMİZTİON)- ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Son yıllarda sürekli kullanılır hale gelen özellikle artan rekabetle ihtiyaç haline gelen Seo yazılımı, birçok firma için önemli interaktif bir araç halini almıştır. Geçmişten günümüze birçok arama motoru modeli gelişmiştir ancak Google son yılların en çok kullanılan arama motoru olmuştur. Bu nedenle rekabet gittikçe artmıştır.

Firmamız Google'da birinci sayfada en çok referans veren firmadır. Seo yazılımında uzman yazılım departmanı ve teknik desteğiyle firmalarının Google'da en üst seviyede görünmesini başarmıştır.

Google optimizasyonu hakkında kısaca bilgi verecek olursak; Arama motoru optimizasyonu sağlanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar hakkında sizi uyarmak isteriz:

- Arama motorunda görünmesini istediğiniz kelimeleri ve içerik modüllerini detaylıca kelime grupları halinde hazırlamak,

- Dinamik tabanlı bir web tasarıma sahip olmak, tasarımda kalıp ve hazır web sayfalarından tamamen uzak durmak,

- Seo yazılımında hazırlanan web tasarımda içerikleri doğru ve bilinçli hazırlamak ve yaptığımız işten hiçbir zaman uzaklaşmamak

- Yazılım yapıldıktan sonra kelime gruplarımızı doğru iş üzerine belirlemek,

strong>Google SEO çalışmaları diğer arama motoru optimizasyon işlemlerine göre daha çok önem arz etmektedir. Çünkü arama motorları içerisinde en çok tercih edilen isim Google’dır ve binlerce marka burada yarış içerisindedir. Bu sebeplerden ötürü Google Arama Motoru algoritmasını düzenli olarak güncellemekte ve karmaşıklaştırmaktadır ki doğru sonuçlara hileler ile karışılmadan ulaşılabilsin. Google SEO Optimizasyonu yapabilmek için belli kriterlere önem verilmelidir ve sitenin içeriği bu özelliklere göre hazırlanmalıdır.

Bu bilgiler ışında “Google SEO nedir?” sorusuna rahatlıkla cevap vermek mümkündür. Öncelikle Google SEO Optimizasyon işlemi içerisinde dikkat edilmesi gereken ve genel bilinirliğe sahip bazı hassas noktalar vardır. Bunlardan bazıları aşağıda örnek olarak sıralanmıştır.

Google SEO Teknikleri;

✔ Domain Adı

✔ Domain Yaşı

✔ Web Site Tasarım

✔ Web Site Aktif Yaşı

✔ Kesintisiz Hosting

✔ Site Ziyaretçi Sayısı

✔ Sayfa İçi Linkler

✔ Sayfa Dışı Linkler

✔ Meta Title

✔ Meta Description

✔ Meta Keywords

✔ HTML Tag Kullanımı

✔ Hatasız Kodlama

✔ Kaliteli Dizinlere Eklenme

İyi Bir Site İçin Öneriler!

Google SEO çalışması yaparken belli başlıklara dikkat edilmelidir. Site içeriği, yazım dili, tasarım rengi ve daha pek çok konu öneriler arasında yer alır ve hazırlanırken her birine özen gösterilmelidir.

✔ Site içeriğine dikkat edin

Bir sitenin tasarımı ne kadar güzel olursa olsun içeriğinin kullanıcı açısından faydalı olması gerekir. Aradığı bilgiye ulaşabiliyor mu, içerik birbiriyle uyum gösteriyor mu ve menülere rahatça ulaşılabiliyor mu? Eğer bu sorulara “evet” diyerek cevap verebiliyorsanız SEO için başarılı bir adım atmış olursunuz.

✔ Renk Seçimi

Sitenin web tasarım işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu renk seçimidir. Zira bu seçim hem dikkat çekici ve gösterişli olmalıdır hem de göz yormamalıdır. Bilhassa yazıların kolayca okunabilmesi önemlidir.

✔ Kodlamalara Dikkat Edin

Sitelerin görünmeyen yüzü dikkat çekilen bir diğer durumdur. Kodlama işleminde şayet bir eksiklik varsa ön sıralarda çıkmak oldukça zordur. Bu sebeple kontroller yapılmalı ve dünya standardı olarak kabul edilen W3.Org kullanılmalıdır.

✔ Fotoğrafları tanıtmak

Google’ın fotoğraflara baktığında ne olduğunu anlaması ve tanıması için sizin yol haritası çizmeniz gerekir. Bunun içinde resimlere alt=”” kodunu oluşturmanız yeterlidir. Bu sayede Google’da ön sıralara yükselmeniz kolaylaşacaktır.

✔ Linkleri İsim Verin

Google’ın hazırladığınız siteyi anlayabilmesi isimler verilmesi gerekir. Bu durum linkler içinde gereklidir. Link oluşturduğunuzda title bölümüne konuyu özetleyen bir isim vermek hem işinizi kolaylaştıracak hem de artı puan almanıza yardımcı olacaktır.

✔ Backlink Kazanmak

Google’da yer alan milyonlarca sitenin sizin adresini yayınlamasına backlink denir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu değişim yaptığınız sitelerin kalitesidir. Sektörel olarak ortam olmanız, site içeriğinin düzgün hazırlanması, yazıların bilgilendirici olması gibi noktalar oldukça önemlidir.